Cilj predmeta

U skladu sa savremenim tendencijama, osnovni cilj izučavanja predmeta je da se studenti osposobe za razumijevanje osnovnih ekonomskih kategorija, zakona i teorija, da se upoznaju sa osnovnim metodama ekonomske analize, institucijama tržišne privrede, makro i mikroekonomskim kategorijama, kao i procesima na međunarodnom tržištu koji su uzeli velikog uticaja na kreiranje ekonomskog života u nacionalnim privredama. Jedan od ciljeva ovog predmeta je da se studentima objasni veza između ekonomije i pravnog sistema, budući da je ekonomski i privredni život uobličen pravnim aktima konkretne zemlje.

Šifra predmetaStatus predmetaSemestarFond časovaECTS bodova
P-OSE O I 3+2 6

Ishodi učenja (stečena znanja)

Sticanjem osnovnih ekonomskih znanja studentima se omogućava da sagledaju ekonomske procese i odnose u ekonomskoj stvarnosti i da se kritički okrenu prema ekonomskim i društvenim zbivanjima. Budućim diplomiranim pravnicima će poznavanje ekonomskih kategorija i zakonitosti funkcionisanja, poslovanja i razvoja privrede pomoći u pravnom uobličavanju ekonomskog života društva. Kako se veliki broj pravnika profesionalno opredeljuje za poslove koji nisu pravni, već one za koje je potrebno znanje iz ekonomije, ovaj predmet će im pomoći u izgradnji osnovnih ekonomskih znanja koja će oni, radeći u praksi, dalje proširivati i nadograđivati. Ovaj predmet omogućiće studentima da vrše ekonomsku analizu pravnih normi, kao i da sagledaju ulogu moderne države u privredi koja postaje sve više strateški partner privatnom sektoru.

Sadržaj predmeta

Obuhvata: pojam i sadržaj predmeta Osnovi ekonomije, osnovna mikroekonomska i makroekonomska pitanja, povezivanje institucionalne ekonomije sa mikroekonomijom i makroekonomijom, doktrine ekonomske misli, pojam i elemente tržišta i cena, makroekonomske i mikroekonomske agregate, pojam i vrste inflacije, osnove monetarno-kreditne politike, osnove fiskalne politike, elemente međunarodne ekonomije, pojam investicija, regionalni razvoj i međunarodni ekonomski položaj Bosne i Hercegovine.

Metode nastave i savladavanje gradiva

Predavanja, vježbe, konsultacije, pismene provjere znanja (kolokvijumi) individualni rad studenata (seminarski i domaći radovi, referati i sl.), kao i grupno učestvovanje studenata na savlađivanju određenih tematskih jedinica.

Oblici provjere znanja i ocjenjivanje

  • Kolokvij 1 (0-15 bodova)
  • Kolokvij 2 (0-15 bodova)
  • Završni ispit (0-50 bodova)
  • Seminar-i (0-10 bodova)
  • Aktivnosti na nastavi (0-10 bodova)